NHL:n pelaajasiirtojen takaraja on ensi maanantaina. Yksi huhujen kuumimmista nimistä on ollut Arizona Coyotesin puolustaja Jakob Chychrun.

Nyt spekulaatiot saattavat mennä uuteen uskoon. Arizona ilmoitti maanantaina, että Chychrun on sivussa 2-4 viikkoa alavartalon vamman takia.

Chychrun on Arizonan ykköskierroksen varaus kesältä 2016. Hän teki lopullisen läpimurtonsa viime kaudella kerättyään 56 ottelussa 18+23=41 tehopistettä.

Chychrun tienaa ”vain” 4,6 miljoonaa dollaria kautta kohden. Hänen sopimuksensa ulottuu kesään 2025 saakka.

Arizona on isossa jälleenrakennusvaiheessa kokoonpanonsa suhteen. Coyotes on jo hankkinut valtavan määrän varausvuoroja tuleviin NHL-drafteihin.

– Chychrun on 23-vuotias ykköspakki, jolla on seuralle ystävällinen sopimus. Olisi hullua kaupata hänet, ellei se kauppa veisi seuraa eteenpäin, Coyotesin GM Bill Armstrong kommentoi NHL:n verkkosivuilla ja ilmeisesti samalla yritti nostaa mahdollista kauppahintaa.

Lue myös:Mikko Rantasen Colorado vahvisti takalinjojaan fyysisellä pakilla

Lue myös:Matias Maccellin Arizona voittoon – joukkuekaverilta upea hattutemppu: tasakentällisin, ylivoimalla ja alivoimalla

https://twitter.com/AZCoyotesPR/status/1503498874102636547

LUE MYÖS: Saga Andersson paljasti – musertava totuus selvisi hänelle EM-kisoissa (UrheiluAreena.fi)