Ville Husso pelaa loistavaa kautta St. Louis Bluesin maalilla. Husso oli jälleen mies paikallaan viime yönä, kun Blues voitti Seattlen 4-1.

Husso nappasi 28 kiekkoa kiinni auttaessaan St. Louisin voittoon. Husso sai esityksillään myös puolustaja Colton Paraykon kehut.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Hän pelasi hyvin ja antoi meille mahdollisuuden voittaa. Kun tulee isoja torjuntoja, niin se antaa hieman lisää motivaatiota. Se ikään kuin tuo lisävaihteen ja haluat puskea eteenpäin. Luonnollisesti hän otti isoja torjuntoja ja niistä torjunnoista menimme ja teimme maalin, Paraykon kehaisi NHL:n verkkosivuilla.

Husso on ollut yksi tämän kauden suurimmista yllättäjistä NHL:ssä. Hän on muun muassa syrjäyttänyt St. Louisin NHL-mestaruuteen torjuneen Jordan Binningtonin.

Husso on tämän vuoden puolella aloittanut 25 ottelua ja poistunut niistä voittajana 18 kertaa. Vain neljästi Blues on hävinnyt tuona aikana varsinaisella peliajalla.

Viime kaudella Husso pelasi 17 ottelua, mutta on tällä kaudella tuplannut pelimääränsä. Tilastot ovat parantuneet muutenkin kaikin osin. Viime kaudella päästettyjen maalien keskiarvo oli 3,21, kun se tällä kaudella on 2,36. Tämän kauden torjuntaprosentti on 92,4 ja viime kaudella se oli 89,3.

Lue myös: Ville Husso jälleen iskussa – St. Louis pitää ahdistelijat takanaan

Lue myös: Nyt heitä on NHL:n historiassa 21, joista yksi on suomalainen – 1400 pistettä rikki taalajäillä

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)