Carolina Hurricanesin maalivahti Antti Raanta, 32, käynnisti NHL:n pudotuspelit häikäisevän hienosti. Uransa ensimmäisen kokonaisen playoff-ottelun taalaliigassa pelannut Raanta pohjusti 35 torjunnalla Carolina Hurricanesin 5-1 -voiton Boston Bruinsista.
Carolinan päävalmentaja Rod Brind’Amour oli hänkin haltioissaan kaukalon ykköstähdeksi valitun Raannan loistoesityksestä.
– He (Boston) olivat hyviä alussa. Me emme olleet. ”Raants” pelasi todella hyvin. Hän teki suuria torjuntoja, Brind’Amour painottaa seuransa verkkosivuilla.
Raanta myönsi, että hänellä oli perhosia vatsassa otteluun lähdettäessä.
– Ne unohtuivat kuitenkin nopeasti jäällä. Keskityin vain yhteen laukaukseen kerrallaan, Raanta korostaa.
Raanta sai samalla valtavan energialatauksen yleisöltä.
– Joka kerta kun fanit aloittivat mylvinnän, korvani soivat. Kun teimme ensimmäisen maalin, niin olin, että ”mitä täällä tapahtuu”. Kaikki ovat sanoneet, että täällä on äänekkäintä, mutta en voinut kuvitellakaan, että se voi olla näin äänekästä. En malta odottaa kuulevani heitä taas keskiviikkona. Mahtava fiilis ja mahtava kokemus minulle, Raanta hehkuttaa.
NHL:n pudotuspelit, 1. kierros 3.5.:
Carolina Hurricanes-Boston Bruins 5-1
Toronto Maple Leafs-Tampa Bay Lightning 5-0
Minnesota Wild-St.Louis Blues 0-4
Edmonton Oilers-Los Angeles Kings 3-4
Lue myös:Antti Raanta häikäisi uransa ensimmäisessä playoff-startissa – Teuvo Teräväinen maalasi
Lue myös:Ville Husso täydellinen NHL:n playoff-debyytissään