NHL-seura Vancouver Canucks ei jättänyt hyökkääjälleen Juho Lammikolle sopimustarjousta tulevalle kaudelle. Tämä tarkoittaa, että Lammikosta tulee rajoittamaton vapaa agentti.

Lammikko pelasi Vancouverissa viime kaudella 75 NHL:n runkosarjaottelua. Hänen tehopisteensä olivat 7+8=15, mikä roolin ja peliajan valossa oli odotettu lukema.

Vancouver Canucks ei kuitenkaan menestynyt. Seura on pakotettu muutoksiin, eikä Lammikolle löydy uusissa suunnitelmissa tilaa.

Lammikko siirtyi Canucksiin viime kesänä. Sitä ennen hän pelasi NHL:ssä Florida Panthersin organisaatiossa 2016-19 ja 2021. Kaudella 2019-20 Lammikko nähtiin Oulun Kärpissä, jossa 57 runkosarjan ottelussa keräsi 51 tehopistettä.

Suurimmat meriittinsä Lammikko on saavuttanut Suomen maajoukkueissa. Hän voitti nuorten MM-kultaa 2016 sekä miesten MM-kultaa 2019 ja 2022.

Leijonissa Lammikko on hoitanut roolinsa mallikkaasti. NHL:ssä vastaavanlainen rooli ei ole häneltä luonnistunut kuitenkaan yhtä hyvin. Jos NHL:stä ei tule kunnon tarjousta, on hänellä edessään paluu Eurooppaan, kuten MM-kullan jälkeen 2019.

Kuva: Jääkiekkoliitto

Lue myös:Colorado kiinnitti venäläishyökkääjän riveihinsä

LUE MYÖS: Antero Mertaranta lyttäsi Suomen seiväsnaisen tylysti: ”Siis naurettava” (UrheiluAreena.fi)