Jääkiekon NHL:n runkosarja alkaa 7.-8. lokakuuta Euroopassa, kun San Jose Sharks ja Nashville Predators kohtaavat Tshekin pääkaupungissa Prahassa.

Tshekin ulkoministeriö on linjannut tiukasti, että NHL on kyllä tervetullut, mutta ilman venäläispelaajia.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Tshekin ulkoministeriö on lähettänyt NHL:lle kirjeen, jossa se kertoo, että tällä hetkellä Tshekki ja muut Schengen-maat eivät myönnä viisumeita venäläispelaajille, Tshekin varaulkoministeriMartin Smolekkertoi tiedotteessa.

San Josella on riveissään kolme venäläispelaajaa ja Nashvillella yksi. Sharksin vasta valittu GMMike Grierei katsonut Tshekin linjausta hyvällä.

– Joko me kaikki menemme sinne tai sitten kukaan ei mene, Grier latasisjhockeynow-sivuston mukaan.

Tshekki oli ensimmäisiä maita Euroopassa, joka lakkasi myöntämästä viisumeja venäläisille sen jälkeen, kun Venäjä aloitti Ukrainassa rikollisen sodan helmikuussa.

Teksti: Ville Hirvonen

Lue myös: NHL:n suuntaan lähetettiin tiukka linjaus: venäläisillä pelaajilla ei ole asiaa kauden avaukseen

LUE MYÖS: Näkökulma: Liiga sahaa omaa oksaansa, jälleen kerran (Siniviiva.fi)