
Suomalaismaalivahti Juuse Saros oli voittajien hahmo perjantaina, kun Nashville Predators käynnisti NHL-kauden San Jose Sharksista 4-1 -numeroin napatussa voitossa. Vuorokautta myöhemmin Prahassa sankarin viittaa soviteltiin Predatorsin toisen suomalaisveskarin, eli Kevin Lankisen harteille.
Nashville saalisti Sharksin lauantaina 3-2 (0-1, 3-1, 0-0) -lukemin. Ensimmäisen ottelunsa Nashvillen tolppien välissä pelanneelle Lankiselle kirjattiin 31 torjuntaa. Hän venyi päätöserässä 15 kertaa kiekon eteen.
– Se oli iso taistelu, joka mielestäni osoitti paljon luonnetta koko joukkueelta, Lankinen tähdentää seuransa verkkosivuilla.
Lankinen pisti tosiaankin kaiken mahdollisen peliin 02 Arenalla. Hän torjui Sharksin Timo Meierin laukauksen kypärällään.
– Oli mahtavaa nähdä kavereiden pistävän edessäsi kaikkensa likoon. Se antaa sinulle virtaa: et halua pettää heitä. Haluat tehdä mitä tahansa myös heidän eteensä.
Lankinen keräsi ansaitut kehut päävalmentaja John Hynesilta.
– Oli mukava seurata, kuinka Kevin otti voiton ensimmäisessä ottelussaan. Hän teki tärkeitä torjuntoja oikeaan aikaan, Hynes kommentoi NHL.com -sivuston mukaan.
Lue myös:Kevin Lankinen loisti Nashvillen NHL-voitossa – esti maalinteon melkoisella torjunnalla