The Athleticin asiantuntijat povaavat ainakin kahdelle suomalaispelaajalle sensaatiomaista NHL-kautta.

Verkkolehden toimittajat ovat tehneet ”rohkeita” ennustuksia juuri käynnistyneestä NHL-kaudesta. Esille nousivat esimerkiksi Dallasin Miro Heiskanen ja Carolinan Jesperi Kotkaniemi.

Kotkaniemelle on kaavailtu ruutua Carolinan kakkossentterinä. Toimittaja Cory Lavalette uskoo suomalaispelaajan onnistuvan.

Hän kaavailee nimittäin Kotkaniemelle selvästi uran parasta kautta. Lavalette uskoo miehen iskevän yli 20 maalia ja 60 tehopistettä.

Toimittaja Saad Yousuf löi puolestaan pöytään vielä rohkeamman väitteen. Hän ennakoi Heiskasen tuplaavan yhden kauden piste-ennätyksensä (36). Yousuf uskoo, että Dallasin uuden valmentajan Pete DeBoerin pelityyli auttaa Heiskasen vähintään 72 pisteeseen.

Lue myös:Patrik Laineen vamma raju takaisku Tampereen NHL-huumalle

LUE MYÖS: Jättiyllätys: Nooralotta Neziri aikoo kilpailla jo ensi kesänä (Atleetti.fi)