Colorado Avalanche ja Columbus Blue Jackets kohtaavat perjantaina ja lauantaina Tampereella.
Coloradon puolustajaJosh Mansonpitää NHL:n verkkosivuilla päiväkirjamaista blogia reissusta. Hän on ensi kertaa Suomessa.
– Olen Suomessa ensi kertaa, joten on mahtavaa vihdoin päästä tänne. Se kesti tietysti pitkään päästä tänne, Manson kertasi.
Lento New Yorkista Helsinkiin on normaalistikin pitkä, mutta Coloradon matkassa oli mutkia jo ennen sen alkua, kun lentokonetta jouduttiin vaihtamaan.
– Olimme jo istumassa paikoillamme, kun tuli kuulutus, että konetta joudutaankin vaihtamaan. Se oli aika raju startti. Siinä tuli viivästystä, mutta siitä selvittiin, Manson sanoi.
Jo aiemmin kerrottiin, että Manson ja kumppanit käyttivät koneen vaihdoksen hyödykseen jekun muodossa, kun he jättivät nukahtaneen maalivahtinsaPavel Francouzinnukkumaan yksin tyhjään koneeseen.
































