Colorado Avalanche ei antanut lauantaina armoa surkealle Columbus Blue Jacketsille, kun joukkueet kohtasivat toistamiseen Tampereen Nokia-areenalla. Colorado murjoi Columbuksen 5-1.
Jo ottelun alku oli Columbukselle hyvin synkkä ja Colorado meni nopeasti johtoon.
Ottelua oli pelattu Nokia-areenalla vain 33 sekuntia, kun Colorado pääsi heti ylivoimahyökkäykseen. SupertähtiNathan MacKinnontarjoili maalin kulmalleArtturi Lehkoselle, joka löi kiekon suoraan syötöstä reppuun.
Lehkosen maanmiesJoonas Korpisalooli tekemättömän paikan edessä. Alku oli tietysti myös vähän pelanneelle Korpisalolle ihan karmea.
Columbus sai vielä avauserässä tärkeän tasoitusmaalin, kunBoone JennerohjasiZach Werenskinviivakudin sisään.
Siihen Columbuksen palkeet kuitenkin tyhjenivät ja toisen erän alussa Colorado meni täysin omia menojaan.
Ottelun ykköstähti oli Coloradon supertähti MacKinnon, joka syötti kolme maalia.Cale Makarsyötti niin ikään kolme maalia.
Suomalaisonnistujat löytyivät Coloradon puolelta.Mikko Rantanenteki eilen tehot 3+1, mutta nyt hän jäi yhteen syöttöpisteeseen. Lehkosen maali oli illan kohokohta. ColumbuksenPatrik Lainejäi muun joukkueensa tasolle ja veti kiikareilla. Joonas Korpisalo teki tukun hyviä torjuntoja, mutta puolustus jätti hänet liian yksin.
Teksti: Ville Hirvonen































