Roope Hintz kietaisi Dallas Starsin sankarin viitan harteilleen viime yön NHL-kierroksella. Hintz oli isossa roolissa, kun Dallas kukisti Vegas Golden Knightsin 3-2 -numeroin voittolaukauskisaan venyneessä ottelussa.

Vegas hypisteli jo varsinaisella peliajalla voitonavaimia käsissään. Hintz ja Dallasin toinen sankari Jason Robertson olivat kuitenkin täysin toista mieltä asiasta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Robertson tarjoili ja Hintz iski Dallasin 2-2 -tasoituksen, kun otteluaikaa oli jäljellä vain 38 sekuntia.

Sama kaksikko onnistui myös voittolaukauskisassa.

– Tarvitsimme voiton. Pelasimme myös hienon ottelun. Se oli todella hieno ottelu. Jokainen paikalle tullut sai rahoilleen vastineen, Dallasin päävalmentaja Pete DeBoer hehkutti The Dallas Morning News-lehdessä.

Lue myös:Tässä se on: NHL-veskari teki huikean maalin – ”Vaikea kuvata sitä, mitä tunnen juuri nyt…”

Lue myös:Ei näin – suomalainen NHL-hyökkääjä laukoi maalin ja karuja totuuksia

https://twitter.com/DallasStars/status/1629716315115237376

LUE MYÖS: Näkökulma: Näistä valitaan Leijonat olympialaisiin (KiekkoUutiset.fi)