NHL:n konferenssifinaalien neljästä joukkueesta kolmella on riveissään suomalaispelaajia. Ainoana ilman suomalaisia välierissä pelaa Vegas Golden Knights, joka kohtaa suomalaispuolustajien Miro Heiskasen, Esa Lindellin, Jani Hakanpään sekä hyökkääjien Roope Hintzin ja Joel Kivirannan edustaman Dallas Starsin.

Toisessa konferenssifinaalissa ovat vastakkain Carolina Hurricanes ja Florida Panthers. Tässä otteluparissa nähdään mielenkiintoinen suomalaisnäytelmä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Carolinassa pelaavat suomalaisista hyökkääjät Sebastian Aho, Jesse Puljujärvi, Teuvo Teräväinen ja Jesperi Kotkaniemi. Floridassa pelaavat suomalaisista hyökkääjät Aleksander Barkov, Eetu Luostarinen ja Anton Lundell.

Dallasin kaikki suomalaispelaajat ovat voittaneet Leijonat-paidassa MM-kultaa. Hintzillä ei miesten arvokisamitaleita ole, mutta palkintokaapistaan häneltä löytyy nuorten MM-kulta.

Carolinan pelaajista Aho, Puljujärvi, Teräväinen ja Kotkaniemi ovat kaikki nuorten maailmanmestareita U20 tai U18-kisoista. Floridan pelaajista Luostarinen on voittanut miesten MM-kultaa ja Lundell nuorten MM-kultaa.

Barkov on miesten tasolla voittanut MM-hopeaa ja olympiapronssia. Kultaa Suomi-paidassa hän ei ole kuitenkaan voittanut.

Barkov onkin NHL:n välierien ainoa suomalaispelaaja, jonka kaulaan ei ole ripustettu arvokisoissa kultaista mitalia.

Lue myös:Ukrainalaisjääkiekkoilija kuoli Bahmutin taisteluissa

LUE MYÖS: Näkökulma: Näistä valitaan Leijonat olympialaisiin (KiekkoUutiset.fi)