Toronto Maple Leafsin Auston Matthews on aloittanut kautensa hurjasti, kun hän iski toisessa peräkkäisessä pelissä hattutempun. Carolinan suomalaispelaajat olivat isossa roolissa.
Matthews johdatti Toronton 7-4-voittoon Minnesotasta. Hattutemppu oli amerikkalaishyökkääjälle jo kauden toinen.
Carolinan suomalaiset olivat vahvassa iskussa, kun se päihitti voittomaalikilpailussa Los Angelesin 6-5. Carolina menetti ottelussa kahdesti kolmen maalin johdon, mutta kairasi lopulta rankkareilla voiton.
Sebastian Aho teki maalin ja syötti yhden sekä onnistui myös rankkarissaan. Teuvo Teräväinen ja Jesperi Kotkaniemi onnistuivat myös maalinteossa ottelussa.
Aleksander Barkov syötti kaksi Floridan maaleista, mutta se jäi laihaksi lohdukksi, kun Winnipeg oli vahvempi 6-4. Winnipegiltä Rasmus Kupari sai tililleen yhden syötön.
Patrik Laine sai syöttöpisteen, kun Columbus avasi kauden voittotilinsä kaatamalla Rangersin 5-3. Rangersin Kaapo Kakko jäi ilman tehopisteitä.
Juuse Saroksen 28 torjuntaa eivät riittäneet siivittämään Nashvilleä voittoon Bostonista. Boston oli lopulta vahvempi 3-2.
Ville Husso puolestaan pääsi juhlimaan voittoa, kun Detroit kaatoi Tampa Bayn 6-4. Husso nappasi kiekon kiinni 21 kertaa.
NHL:n viime yön tulokset:
Ottawa-Philadelphia 5-2
Winnipeg-Florida 6-4
Boston-Nashville 3-2
Columbus-Rangers 5-3
Detroit-Tampa Bay 6-4
Montreal-Chicago 3-2
Pittsburgh-Calgary 5-2
Toronto-Minnesota 7-4
Islanders-Buffalo 3-2
St. Louis-Seattle 2-1
Edmonton-Vancouver 3-4
San Jose-Colorado 1-2
Vegas-Anaheim 4-1
Kings-Carolina 5-6 vl.
Lue myös: Illan NHL-ottelussa nähtiin raju nyrkkitappelu – ensi yönä tahkotaan valtava määrä pelejä
Lue myös: Homma toimii edelleen – Sidney Crosbylta, 36, pysäyttävä alku NHL-kauteen































