Nashville Predatorsin puolustaja Luke Schenn joutuu toipilasosastolle. Konkari kärsii alaraajavammasta.

Schenn liittyi Predatorsin miehistöön kesällä, mutta ehti vain pelata yhdessä pelissä ennen loukkaantumistaan. Vamman laatua ei ole spesifioitu, mutta hän on sivussa jäiltä arviolta 4-6 viikkoa.

33-vuotias Schenn teki Nashvillen kanssa kesällä kolmevuotisen sopimuksen. Sopimuksen kokonaisarvo oli 8,25 miljoonaa dollaria.

Schenn on ehtinyt pitkän uransa aikana pelata aiemmin myös Torontossa, Philadelphiassa, Los Angelesissa, Arizonassa, Anaheimissa, Vancouverissa ja Tampa Bayssa. Viime kaudella hän pelasi Vancouverin ja Toronton paidassa yhteensä 70 ottelua tehopistein 4+18=22.

Uransa aikana NHL-pelejä on kertynyt tilille yhteensä 976 kappaletta ja niissä tehopisteitä on syntynyt 45+153=198. Stanley Cupia hän on juhlinut urallaan kahdesti ja tililtä löytyy myös yksi MM-hopea.

Lue myös: Hirmutaklauksen kohteeksi joutunut Seattle Krakenin hyökkääjä sairastuvalle

Lue myös: Montrealille surkeita uutisia – nuoren sentterilupauksen kausi ohi

LUE MYÖS: Suomen keihästähti puhui suunsa puhtaaksi EM-pettymyksen jälkeen (UrheiluAreena.fi)