St. Louis Blues on päättänyt vaihtaa päävalmentajaa. Seura tiedotti antaneensa Craig Berubelle kenkää.

Berube johdatti St. Louisin sensaatiomaiseen Stanley Cupin voittoon kaudella 2019. Vielä joulun aikaan joukkue majaili sarjassa viimeisenä, mutta hurja loppulento siivitti sen mestariksi.

Berube toimi kuudetta kauttaan St. Louisin päävalmentajana ja hän toimi pestissä marraskuusta 2018 lähtien. St. Louis nimitti uudeksi päävalmentajakseen Drew Bannisterin.

Bannister on toiminut kolme edelliskautta AHL-seura Springfieldin päävalmentajana. Hän on johdattanut joukkueen kahdesti peräkkäin AHL:n pudotuspeleihin ja toissakaudella sarjan finaaliin.

Bannisterilta löytyy takataskusta myös 164 ottelun verran NHL-kokemusta. Hän pelasi urallaan Tampa Bayssa, Edmontonissa, Anaheimissa ja Rangersissa. Hän pelasi myös Liigassa Bluesin riveissä.

St. Louis on neljän ottelun tappioputkessa ja divisioonassaan neljäntenä. Se on kärsinyt maalintekovaikeuksista läpi kauden ollen vasta sarjan 26. paras joukkue hyökkäyspäässä.

Lue myös: Sebastian Aho palautti Carolinan voittojen tielle – Mikael Granlundin hurjalle pistevireelle jatkoa

Lue myös: Nyt on kova kiekkohuhu – onko tässä Olli Jokisen uusi seura?

LUE MYÖS: Reaktio: Ensin Manchester City, seuraavaksi KuPS – ”Crystal Palace on ylivoimainen suosikki” (Atleetti.fi)