NHL järjestää helmikuussa 4 Nations Face-Off -nimisen maajoukkueturnauksen, johon osallistuvat vain Kanada, Yhdysvallat, Suomi ja Ruotsi. Turnaus on tarkoitettu pelkästään NHL-pelaajille.

Venäjän NHL olisi tiettävästi halunnut mukaan, mutta turnauksen muut osallistujat eivät halunneet. Venäjän raakalaismaiset sotatoimet Ukrainassa ja niiden tuomitseminen menee vielä rahanahneuden edelle.

Paljon on esitetty kysymyksiä, miksi Tshekki ei ole turnauksessa mukana. Selityksenä tähän on, ettei Tshekillä ole riittävästi pelaajia NHL:ssä joukkueen kokoamista varten.

Hyökkääjiä ja maalivahteja Tshekiltä löytyisi tarpeeksi, mutta puolustajia ei. Tällä kaudella vain neljä tshekkipuolustajaa on pelannut NHL:ssä.

NHL teki päätöksen, ettei Euroopan sarjojen pelaajia oteta maajoukkueturnaukseen mukaan. Siihen olisi liittynyt sopimusteknisiä haasteita ja Euroopan sarjan olisivat tietenkin halunneet pelaajistaan korvausta.

Sveitsi on viime vuosina noussut suurten jääkiekkomaiden vakavasti otettavaksi haastajaksi. NHL:ssä tällä kaudella on pelannut silti vain kymmenen sveitsiläistä.

Vuonna 2016 Sveitsi kieltäytyi World Cupista, koska maan oma sarja oli käynnissä samaan aikaan. NHL tekikin silloin päätöksen rakentaa World Cupiin Euroopan pienempien maiden tähdistöjoukkue, joka sijoittuikin turnauksessa peräti toiseksi.

Tshekki ja Sveitsi nähdään tositoimissa parhailla jääkiekkoilijoillaan seuraavan kerran 2026 Milanon olympiakisoissa. Venäjäkin pääsee silloin tositoimiin, jos Ukrainan sota on ohi siten, ettei Vladimir Putin ole sodan voittaja ainakaan päätavoitteidensa suhteen.

Teksti: Otto Palojärvi

Lue myös:Sebastian Ahon iso unelma toteutumassa sittenkin

LUE MYÖS: Näkökulma: Tämä ei riitä, Oilers (Siniviiva.fi)