Syyttäjä vaatii suomalaiselle NHL-kiekkoilijalle Kasperi Kapaselle ehdollista vankeusrangaistusta törkeästä rattijuopumuksesta, kertoo Yle.

Yle kertoo verkkosivuillaan, että NHL-jääkiekkoilija Kasperi Kapaselle on luettu syyte törkeästä rattijuopumuksesta Pohjois-Savon käräjäoikeudessa. Syyttäjä vaatii hänelle ehdollista vankeusrangaistusta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Kapanen kärähti ratista Siilinjärvellä 1. elokuuta. Hän puhalsi tarkkuusalkometriin 0,56 milligrammaa litrassa, mikä vastaa 1,25 promillen lukemaa veren alkoholipitoisuutena. Kapasen kyydissä oli yksi matkustaja, Yle kertoo jutussaan.

Kapasen puolustus puolestaan esittää, että Kapanen määrättäisiin vain sakkoihin. Puolustus vetoaa jutun saamaan runsaaseen julkisuuteen.

Kapanen edustaa tällä hetkellä NHL-seura St. Louis Bluesia. Hän on aiemmin kommentoinut asiaa ja pyytänyt tekoaan anteeksi.

Linkki Ylen juttuun

Lue myös: KooKoon tehokas tshekkihyökkääjä jatkaa Kouvolassa

LUE MYÖS: Haastattelu: Ossi Väänänen painottaa Aleksander Barkovin merkitystä – ”Isot paineet niskassa” (Siniviiva.fi)