
Pudotuspelipaikkansa jo varmistaneen Florida Panthersin suomalaishyökkääjä Anton Lundell viimeisteli NHL:n viime yön kierroksella upean voittomaalin playoff-pelien ulkopuolelle jäävän Ottawa Senatorsin verkkoon.
Lundellin kauden 12. maali syntyi Panthersin 2-0 -voittoon päättyneessä ottelussa ajassa 12.02.
Nollapelin pelannut maalivahti Anthony Stolarz korjasi purkukiekon talteen ja tavoitti Lundellin loistosyötöllä hyökkäyssiniseltä. Lundell polki karkuun ja pisti kiekon Ottawan maalivahdin Joonas Korpisalon selän taakse.
– Et näe joka päivä maalivahdin syöttöä!, Panthers hehkuttaa viestipalvelu X:ssä.
Lundellilla on koossa 75 ottelusta tehot 12+21=33. Lundell on onnistunut maalinteossa kolme kertaa neljässä viimeisessä ottelussa.
– Se oli todellinen syöttö. Hän näki, että olin vapaana, Lundell kehuu Stolarzin nappitarjoilua seuransa verkkosivuilla.
Stolarz pelasi kauden toisen nollapelinsä 24 torjunnalla. Korpisalon saldo oli 28 torjuntaa.
– On asioita, joita voimme tehdä vielä paremmin, mutta pelasimme mielestäni kaiken kaikkiaan melko vahvan ottelun. Stolie oli loistava maalilla. Yritimme auttaa häntä niin paljon kuin pystyimme, Lundell kommentoi.
Panthersin toinen maali oli Nick Cousinsin käsialaa ajassa 14.48. Cousinsille tekopaikan tarjoili Niko Mikkola.
Lue myös:Mitä ihmettä, Miro Heiskanen? – ”Ei ikinä tee noin”