Floridan ja Bostonin pudotuspelin yhdeksi puheenaiheeksi nousi Matthew Tkachukin ja David Pastrnakin tappelu. Floridan päävalmentaja Paul Maurice nautti täysin siemauksin näkemästään.

Ottelu sai ikävän käänteen kolmannessa erässä, kun tunteet kuumenivat, vaikka tilanne tulostaululla oli selvästi Floridalle. Yllättävän tilanteesta tekee sen, että hanskat putosivat maihin joukkueiden tähtipelaajiin lukeutuvilta Tkachukilta ja Pastrnakilta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Mauricen mukaan häneltä puuttuivat vain popparit kaksikon tappelua seuratessa.

– Sinulla on kaksi eliittitason hyökkääjää…tilanne vähän lämpeni ja he halusivat ottaa yhteen. Mielestäni se oli mahtavaa.

– Kun se oli ohi, molemmat näyttivät olevan kunnossa. Pahoittelen, jos jotain konsepti loukkaa. En välitä. Mielestäni se oli mahtavaa, Maurice hehkutti nyrkkihippaa.

Myöskään Bostonin päävalmentaja Jim Montgomery ei lähtenyt suomimaan tappelupukareita.

– Kolmannessa erässä tunteet läikähtivät hieman yli. Hieman kuritonta, mutta se on osa pudotuspelikiekkoa, Montgomery kuittasi.

Lue myös: Aleksander Barkov mätti hirmutehot Floridan voitossa

Lue myös: Kevin Lankisen NHL-sopimus päättyy – mies paljasti yhden vaihtoehdon: ”Listani kärkipäässä”

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)