
NHL:n verkkosivut pistivät järjestykseen välieräjoukkueiden parhaat pelaajat pudotuspeleissä. Suomalaisittain lista on komeaa luettavaa.
NHL on nostanut jokaisesta neljästä joukkueesta yhden ehdokkaan pudotuspelien parhaalle jaettavan Conn Smythe Trophyn voittajaksi. Floridan vahvin ehdokas on Aleksander Barkov.
– Hänen joukkuekaverinsa kutsuvat häntä maailman parhaaksi pelaajaksi. He ovat ehkä hieman puolueellisia, mutta he eivät ole kaukana. Hän on minun puolivälin MVP, kirjoittaa NHL.comin toimittaja Amalie Benjamin.
Sivustolla kolumnistina toimiva Nicholas J. Cotsonika puolestaan nostaa Dallasin Miro Heiskasen pudotuspelien parhaaksi pelaajaksi.
– Puolustaja on 13 pisteellään Dallasin paras pistemies samalla, kun hän on pelannut keskimäärin 28 minuuttia pelissä. Se on pudotuspelien eniten pelaajista, jotka ovat pelanneet vähintään neljä peliä, Cotsonika aloittaa.
– Heiskanen johdatti Dallasin kahdeksalla (4+4) pisteellään Coloradon ohi kuudessa ottelussa. Avalanchen puolustaja, Cale Makarilla, vuoden 2022 Conn Smythen voittajalla, oli kuusi pistettä (3+3).
Suomalaisten lisäksi listalle ovat päässeet Edmontonin Evan Bouchard sekä Leon Draisaitl, Rangersin Igor Shesterkin ja Vincent Trocheck sekä Dallasin Wyatt Johnstone.
NHL:n välierät alkavat ensi yönä. Florida kohtaa Rangersin ja Dallas saa vastaansa Edmontonin.
Lue myös: Jukka Jalonen – ”Tää ei ole enää mikään pelitapajuttu”
Lue myös: Jere Innalaa helpotti – Ruotsille ei kummempia terveisiä