NHL-seura Chicago Blackhawks on kiinnittänyt kaksi pelaajaa uusilla sopimuksilla. Joukkueen paidassa nähdään jatkossakin Zach Sanford sekä Martin Misiak.

29-vuotias Sanford pelasi viime kaudella sekä Arizonassa että Chicagossa. Hänen tililleen kertyi yhteensä 29 ottelua joissa hän tilastoi kuusi syöttöä.

Sanford on Washingtonin vuoden 2013 toisen kierroksen varaus ja on pelannut urallaan Arizonan ja Chicagon lisäksi Washingtonissa, St. Louisissa, Ottawassa, Winnipegissa ja Nashvillessä. NHL-uran aikana hänellä on kertynyt tililleen yhteensä 359 ottelua ja niissä 112 (51+61) tehopistettä.

19-vuotias Misiak on tehnyt kolmen vuoden tulokassopimuksen Chicagon kanssa. Hän oli Chicagon viime kesän toisen kierroksen varaus.

Slovakialaispelaaja vietti viime kauden OHL:ssä Erie Ottersin riveissä. Hänellä on kokemusta myös Suomesta, kun hän pelasi kaudella 2019-20 JYPin alle 16-vuotiaiden joukkueessa.

Lue myös: Tässä ovat ehdokkaat Liigan parhaaksi maalivahdiksi – mukana todellinen yllätysnimi

Lue myös: Aleksander Barkov jäi ilman arvostettua palkintoa

LUE MYÖS: Viivi Lehikoiselle esitettiin karu kysymys – teki nyt muutaman asian selväksi (UrheiluAreena.fi)