Tobias Salmelainen siirtyy Edmonton Oilersin palvelukseen. Salmelainen siirtyy seuran pelaajakehitys- ja rekrytointipuolelle.

Salmelaisen vastuualueena on Eurooppa. Edmonton Oilers oli viime kaudella NHL:n finalisti, mutta hävisi finaalissa Florida Panthersille.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Salmelainen toimi viimeksi HIFK:n GM:n tehtävissä. Hän aloitti toimessaan vuonna 2017. Viime huhtikuussa hän erosi tehtävistään.

Salmelainen on toiminut myös agenttitoimisto Acme World Sports Finlandissa. Hänellä on takanaan myös pelaajauraa.

Salmelainen on espoolaisen jääkiekkokoulun kasvatti, mutta siirtyi junioreissa HIFK:hon. Hänen ainoaksi kaudekseen edustusjoukkueessa jäi hänen tulokaskautensa Liigassa. Hän pelasi HIFK:ssa 27 peliä merkkauttaen kaksi syöttöpistettä.

Hän pelasi Liigaa myös Ässissä, Jokereissa ja Bluesissa. Hän pelasi myös kauden Tanskassa Herning Blue Foxissa ja pääsi juhlimaan mestaruutta.

Hänen veljensä Tony Salmelainen oli Edmonton Oilersin varaus ja pelasi siellä kaksi kautta kirjauttaen tililleen 13 NHL-ottelua. Hän pelasi NHL:ssä myös Chicago Blackhawksissa.

Lue myös: Patrik Laineen uusi joukkuekaveri hehkuttaa suomalaista – ”Hän on sarjan kärkipäätä”

Lue myös: Yli 600:n ottelun NHL-konkari päättää uransa

LUE MYÖS: Analyysi: Hyvää yötä Edmonton Oilers (Siniviiva.fi)