
Artturi Lehkonen pääsi viime yönä tuulettamaan uransa ensimmäistä hattutemppuaan NHL:ssä. Suomalaishyökkääjälle knalli maistui.
Coloradon suomalaiset olivat isossa roolissa, kun Lehkosen hattutempun lisäksi Mikko Rantanen täydensi vahvaa panosta viimeistellen yhden maalin Coloradon 4-1-voitossa Utahia vastaan. Lehkonen viimeisteli hattutemppunsa tyhjään maaliin.
– NHL-urani ensimmäinen, joten se on hauskaa, Lehkonen kommentoi hattutemppuaan NHL:n verkkosivujen mukaan.
– Mikko sanoi minulle viimeisessä vaihdossa, että jos hän saa kiekon, hän vain etsii minut. Iloinen, että sain sen, Lehkonen jatkoi.
Lehkonen on tällä kaudella merkkauttanut tehopisteikseen 13+6=19. Hän lähenee jo yhden kauden maaliennätystään, joka on 21 maalia kaudella 2022-23. Samalta kaudelta on myös hänen yhden kauden piste-ennätyksensä 21+30=51.
Rantanen puolestaan venytti pisteputkensa jo kymmenen ottelun mittaiseksi. Niissä hän on merkkauttanut 3+13=18.