Suomi voitti Yhdysvalloissa Madisonissa pelatuissa jääkiekon alle 18-vuotiaiden tyttöjen MM-kisojen pronssiottelussa Ruotsin maalein 3-0. Mitali oli Suomen jääkiekkomaajoukkueille kauden kuudes.

Pronssiottelussa tahtipuikkoa heilutti olympialaisissakin pronssia voittanut hyökkääjäSanni Vanhanen, joka teki kaikki Suomen maalit. Myös Suomen maalivahtiEmilia Kyrkköoli erinomainen. Hän saavutti nollapelin 35 torjunnalla.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Kyrkkö valittiin turnauksen parhaaksi maalivahdiksi. Hänen torjuntaprosenttinsa 95,86 oli turnauksen paras. Kyrkkö torjui kaksi nollapeliä.

Kyrkkö valittiin luonnollisesti myös turnauksen all-stars -kentälliseen. Myös Vanhanen valittiin all-starsiin.

Tyttöleijonien MM-pronssimitali on Suomelle kaikkien aikojen kolmas. Kisoja on järjestetty vuodesta 2008 ja mitaleille Suomi on yltänyt 2011, 2019 sekä 2022.

Tyttöleijonien päävalmentajaMira Kuismaoli valmentamassa joukkueensa MM-pronssille myös 2019. Ensimmäisen tyttöjen MM-mitalin Suomelle valmensi 2011 Naisleijonien nykyinen päävalmentajaJuuso Toivola.

Maailmanmestaruuden voitti Kanada. Se kukisti loppuottelussa Yhdysvallat maalein 3-2.

Alkusarjassa Suomi oli voittanut Kanadan maalein 2-0, mutta välieräottelussa Kanada voitti Suomen 2-1. Eroa kärkimaihin Suomi näyttää selkeästi kaventaneen, mikä osaltaan kertoo Jääkiekkoliiton viime vuosien panostuksesta naisten ja tyttöjen jääkiekkoon.

Tällä kaudella Suomi voitti jääkiekossa myös miesten olympiakultaa ja MM-kultaa, naisten olympiapronssia sekä MM-pronssia sekä poikien MM-pronssia.

Kuva: Jääkiekkoliitto

Lue myös:Pikkuleijonat aloittaa valmistautumisen kohti MM-kisoja – ensimmäinen leiriryhmä valittu

LUE MYÖS: Analyysi: Anaheim Ducks teki luksussopimuksen – avaa mahdollisuuden dynastian rakentumiseen (Siniviiva.fi)