Jari Kurrin ura Jokereiden seurajohtajana päättyi käytännössä 24. helmikuuta. Venäjä hyökkäsi tuolloin Ukrainaan ja Jokerit vetäytyi KHL:stä.
Kurri ehti toimia Jokereissa yli kahdeksan vuoden ajan. Hän oli ensin viitisen vuotta Jokereiden General Managerina, kunnes tuli pääomistajaksi toukokuussa 2019.
Kurri oli siis Jokereiden pääomistaja, mutta nosti seurasta palkkatuloja. Hänen palkkatulonsa vuonna 2020 olivat muhkeat 480 000 euroa.
Osinkotuloja Jokereista oli tietysti vaikea nostaa, koska seura tuotti tappiota 10-15 miljoonaa euroa vuodessa. Eikä seuran todellinen omistaja, Venäjän poliittinen johto, edes suunnitellut, että Jokerit tuottaisi voittoa.
Jokereita rahoitti Norilsk Nickel Harjavalta Oy. Todellisuudessa Norilsk Nickel-konsernin omistaja Vladimir Potanin itsensä Vladimir Putinin siunauksella.
Asemaansa Venäjän rikkaimmaksi mieheksi Potanin oli päässyt Putinin hallinnon siunauksella. Kun Putin tuli Venäjällä valtaan 2000, muuttui oligarkkius Venäjällä ammatiksi. Rikas sai olla, jos kunnioitti Putinin suunnitelmia ja tämän asettamia ehtoja.
Yhtenä ehtona Putinin systeemissä Potaninille oli rahoittaa jääkiekkojoukkueita. Se ei ollut sinänsä kallis juttu, sillä Jokereiden noin 15 miljoonan euron vuosittainen tappio oli Potaninin varallisuudelle yhtä iso investointi kuin tavalliselle suomalaiselle palkansaajalle lakritsipötkön ostaminen kaupasta kerran päivässä.
Sanonta kuuluu, ettei se ole tyhmä, joka pyytää, vaan se, joka maksaa. Kurri sai venäläisiltä hyvät rahat ja rahoitti siinä sivussa Suomen valtiota sievoisilla verotuloilla.
Kurri maksoi 480 000 euron palkkatuloistaan veroa 48 prosenttia. Osinkotuloilla Kurrin veroprosentti olisi ollut paljon pienempi ja venäläisten toisenlaisilla yritysjärjestelyillä sellainenkin olisi varmasti ollut mahdollista.
Kovempaa hintaa Kurri maksaa siitä, että SM-liiga on tehnyt selväksi, ettei Jokereilla ole asiaa SM-liigaan, mikäli Kurri jatkaa seurassa johtotehtävissä. Kurrin ura kiekkojohtajana lienee ohi ainakin Suomen kamaralla.
Putinin hallinto tuhlasi Jokereihin yli 100 miljoonaa euroa. Sillä haettiin kulttuurivaikuttamista, mutta sympatiat Venäjää kohtaan karisivat Ukrainan sodan myötä kertaheitolla.
Jokerit-projekti oli venäläisiltä käsittämätöntä tyhmyyttä, mitä sijoituksen arvoon tulee. Suomi kiittää sievoisilla verotuloilla.
Teksti: Otto Palojärvi
Lue myös:Tässä on kahden Stanley Cupin suomalaispelaajan uusi NHL-seura

































