Slovakian maajoukkueessa sekä olympia- että MM-jäillä nähty Martin Bakos siirtyy sveitsiläisen HC Ajoien riveihin. Seura kertoi asiasta tiistaina viestintäkanavillaan.
Isokokoinen slovakkihyökkääjä on antanut kovat näytöt KHL:ssä. Nyt hän kuitenkin vaihtaa monien muiden huippupelaajien tapaan ja siirtyy Sveitsin pääsarjaan.
Bakos on ehtinyt urallaan pelata yhteensä seitsemän kautta KHL-liigaa. Niiden aikana pelaamissaan 279:ssä ottelussa hän iski 142 tehopistettä.
Viime kaudella Bakos kiekkoili HK Sotsin riveissä, mutta siirtyi kesken kauden Tsekin pääsarjaa pelaavan Ocelari Trinecin paitaan. Pelaajan itsensä mukaan päätös Sveitsiin siirtymisestä oli selvä heti kun seuran GM Julien Vauclair otti häneen yhteyttä.
– Liityn innoissani HC Ajoien riveihin. Tunnen valmentaja Filip Pesanin ja kun Julien otti minuun yhteyttä, olin välittömästi motivoitunut haasteesta, Bakos kommentoi seuran tiedotteessa.
Pesan ja Bakos työskentelivät yhdessä kaudella 2015-2016 HK Liberecin joukkueessa. Pesanin apuvalmentaja HC Ajoiessa toimii Petteri Nummelin.
– Martinilla on erinomaisia teknisiä taitoja, joista on paljon hyötyä hyökkäyspäässämme. Haluamme kiivasti nähdä hänet tositoimissa, seuran GM Vauclair kommentoi Bakosin sopimusta.
Lue myös:
Liiga-kausi pyörähtää käyntiin – superlupaus saa heti tulikasteensa TPS:n riveissä
Lue myös:
HIFK-valmentaja Ville Peltosen poika siirtyy sveitsiläisseuraan