Helsingin Jokerit on tyrkyllä Mestikseen kaudeksi 2023-2024. Vaikka asia ei olekaan vielä varma, on seuran päävalmentaja jo selvillä.
Jokereita valmentaisi Mestiksessä Tero Määttä, 41, kertoo Ilta-Sanomat verkkosivuillaan.
Määtän valmennuspesti Jokereiden edustusjoukkueessa toteutuu tietenkin vain siinä tapauksessa, että Jokerit hyväksytään pelaamaan Mestistä ensi kaudeksi.
IS:n mukaan Määtän valmentajasopimuksessa on ehdollinen sen suhteen, että Jokerit todella pelaa ensi kaudella Mestistä.
Määttä valmentaa tällä hetkellä Jokereiden U20-joukkuetta eli seuran A-nuoria. Hänen sopimuksensa päättyy tähän kauteen.
Määttä on aiemmin urallaan valmentanut Suomi-sarjan Huntersia ja toiminut Mestiksessä Kiekko-Vantaan apuvalmentajana.
Määttä muistetaan myös mittavasta pelaajaurastaan. Hän pelasi omalla urallaan SM-liigassa komeat 452 runkosarjan ottelua.
Lue myös: STT: Suomen Jääkiekkoliiton hallitus käsittelee Jokerien tilannetta tiistaina
Kuva: Mikko Taipale/Jokerit
Tweet