Leijonien hyökkääjät Patrik Laine ja Iiro Pakarinen joutuvat jäämään pois Tshekin EHT-turnauksesta. Laineen pelaaminen MM-kisoissa on vaakalaudalla, kun taas Pakarinen on ulkona kisoista.

Leijonien GM Jere Lehtisen mukaan Laine ei ole tervehtynyt loppukaudesta NHL:ssä saamastaan vammasta vielä. Näin ollen häntä ei nähdä Tshekin turnauksessa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Laine ei ole tällä hetkellä täydessä pelikunnossa, eikä siksi voi lähteä mukaan joukkueen matkaan, Lehtinen avaa Leijonat.fi-sivuilla.

Laineen tilannetta seurataan ja hänen osallistumisensa MM-kisoihin selviää ensi viikonloppuna. Myös Iiro Pakarinen joutuu jäämään pois tämän viikon EHT-turnauksesta Ruotsi-ottelussa saamansa vamman vuoksi.

– Pakarisen vamma estää häneltä myös osallistumisen MM-kisoihin.

Suomi kohtaa tällä viikolla pelattavan Tshekin EHT-turnauksen avausiltana, torstaina 4.5. klo 19.20 Tshekin. Lauantaina 6.5. klo 13 vastaan asettuu Sveitsi ja sunnuntain 7.5. päätösottelussa klo 13 kaukaloon luistelee Ruotsin Tre Kronor.

MM-kisat alkavat Tampereella perjantaina 12. toukokuuta. Suomen MM-joukkue nimetään Tshekin EHT-turnauksen jälkeen, sunnuntai-iltana tai maanantaina.

Lähde: Leijonat.fi

Lue myös: Uusi seuraennätys ei lohduttanut Mikko Rantasta – ”Hyvin, hyvin pettynyt”

Lue myös: Leijonat saa huippuvahvistukset mukaan Tshekin EHT-turnaukseen – Patrik Laine joukkueessa

LUE MYÖS: Analyysi: Anaheim Ducks teki luksussopimuksen – avaa mahdollisuuden dynastian rakentumiseen (Siniviiva.fi)