Leijonien GM Jere Lehtinen on kommentoinut NHL:n pudotuspelien ensimmäisen kierroksen jälkeen MM-kisoihin ainakin teoriassa vapautuneiden hyökkääjien tilannetta Ilta-Sanomille. Tilanne on tältä osin auki ja elää kokoa ajan.

Leijonissa eletään mielenkiintoisia aikoja, kuten Lehtinen asian ilmaisee. Tilannetta ja eri skenaarioita käydään läpi päivittäin.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Lehtinen kertoo olleensa yhteydessä pudotuspeleissä karun kohtalon kokeneisiin Colorado Avalanchen hyökkääjiin Mikko Rantaseen ja Artturi Lehkoseen. Heidän osaltaan ei ole siis kuitenkaan vielä mitään varmaa kerrottaa suuntaan tai toiseen.

Lehtinen muotoilee, että Leijonissa ollaan parin päivän sisällä viisaampia Rantasen ja Lehkosen tilanteen osalta.

New York Rangersin hyökkääjän Kaapo Kakon ja puolustaja Niko Mikkola kausi päättyi Suomen aikaa varhain tiistaina New Jersey Devilsiä vastaan pelatussa seiskaottelussa.

Mikkolasta tulee kesällä rajoittamaton vapaa agentti, joten hänen liittymisensä MM-kisajoukkueeseen on mahdottomuus. Kakon tilanne on toinen.

– Olin tänään yhteydessä Kaapon kanssa. Varmaan hänkin tarvitsee vielä aikaa, mutta Kaapolla on hyvä kausi takana. Sai pelata ehjän kauden. Toki siirtorajan jälkeen ruutu vähän pieneni, kun sisään tuli vahvistuksia, mutta Kaapon tekeminen näytti hyvältä, Lehtinen painottaa IS:lle.

Linkki IS:n juttuun

Lue myös:Jääkiekkoliitolta täystyrmäys Jokereista esitetylle väitteelle – kilpailupäällikkö MTV:lle: ”Se on täydellisen väärä”

Lue myös:IL: TPS on hankkinut ykkösveskarin

LUE MYÖS: Analyysi: Anaheim Ducks teki luksussopimuksen – avaa mahdollisuuden dynastian rakentumiseen (Siniviiva.fi)