Jääkiekon MM-kisoissa Tampereella ja Riiassa ei kolmena ensimmäisenä kisapäivänä ole nähty yllätyksiä, ellei sellaiseksi lasketa Yhdysvaltojen voittoa Suomessa ”ylivoimaiseksi” luonnehditusta Leijonista. Pienet maat ovat saaneet suurilta mailta turpaansa selvin lukemin.

Turnauksen valtavia tasoeroja ovat todistaneet esimerkiksi Sveitsin 7-0 -voitto Sloveniasta ja Yhdysvaltojen 7-1 -voitto Unkarista. Turnauksen toinen isäntä Latviakin sai selkäänsä Kanadalta 0-6.

Sunnuntai-iltana Nokia-areenalla pelattu Ruotsi-Itävalta -ottelu näytti osaltaan turnauksen epätasaisuuden. Itävalta puski ihan hyvin päälle, mutta Ruotsin selkeä yksilötaitoero oli lopulta liikaa Tre Kronorin voitettua 5-0.

Nyt voi jo sanoa, että Tampereella puolivälieriin tulevat etenemään Suomi, Yhdysvallat, Ruotsi ja Saksa. Riiassa puolivälieräpaikan saavuttavat Kanada, Sveitsi, Tshekki ja Slovakia, ellei Latvia sitten vielä tarjoa yllätystä ja kaadan Tshekkiä tai Sveitsiä.

Nykyinen turnausformaatti on ollut käytössä vuodesta 2012. Vuodesta toiseen formaattia on haukuttu puuduttavaksi, mutta kansainvälinen jääkiekkoliitto IIHF pitää siitä kiinni, koska mammuttitapahtumalla on ollut hyvä rahastaa.

Riiassa turnaus on kuitenkin tuottamassa tappiota. Tampereellakin lippuja on muihin kuin Suomen peleihin paljon myymättä.

Pelaajat toivoisivat lyhyempää alkusarjaformaattia. Kanadan ja Yhdysvaltain pelaajat ovat ilmoittaneet tämän useampana vuotena mediahaastatteluissa suoraan. Todennäköisesti liian pitkä turnaus jättää NHL-tähtiä kotiin.

Turnaukseen osallistuvia maita ei tarvitsisi vähentää, mutta alkusarja voisi olla lyhyempi. Turnaus voitaisiin pelata vaikka neljässä viiden joukkueen lohkossa, joista jokaisesta neljä pääsisi pudotuspeleihin, jotka pelattaisiin kerrasta poikki -menetelmällä.

MM-kisoissa pelaisi peräti 20 maata, mutta epätasaisia pakkopullaotteluita olisi moisessa formaatissa vähemmän. Esimerkiksi Leijonat pelaisi alkusarjassa kaksi pakkopullapeliä, yhden kovemman pelin ja yhden huippupelin. Sen jälkeen olisi pakko voittaa.

Teksti: Otto Palojärvi. Kuva: Jääkiekkoliitto

Lue myös:NHL-puolustaja saapuu vahvistamaan Yhdysvaltoja MM-kisoihin

LUE MYÖS: Floridan Niko Mikkola ihmetyttää Lepakkovuorossa – ”Täysin kateissa” (Atleetti.fi)