Venäjä ja Valko-Venäjä on suljettu IIHF:n alaisten kilpailujen ulkopuolelle. Tämä johtuu tietysti Ukrainan sodasta.

Venäjä ei saa pelata Tampereen ja Riian MM-kisoissa ja tämä tuntuu harmittavan vietävästi.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Nyt venäläinenMatch TVon fantasioinut sillä, millaisen joukkueen Venäjä olisi mahdollisesti saanut MM-kisoihin, jos se siis olisi saanut osallistua niihin.

Match TV on listannut joukon pelaajista, jotka olisivat olleet vapaana NHL:stä pelaamaan MM-jäillä.

Listalta löytyy muun muassa maalivahtiIgor Shestjorkin, hyökkääjätJevgeni Malkin,Aleksandr OvetshkinsekäArtemi Panarin.

– Ironisesti melkein kaikkien Venäjän NHL-tähtien kausi on jo päättynyt ja he olisivat vapautuneet maajoukkueen käyttöön (jos ei oteta lukuun loukkaantumisia ja kieltäytymisiä), Match TV kirjoittaa.

– Joten tänä vuonna Venäjä olisi saanut kasaan World Cup-tasoisen joukkueen ja paitsi, että he olisivat voittaneet kultaa, he olisivat edustaneet venäläisten NHL-pelaajien värejä, venäläismedia jatkoi fantasiaansa.

Juttu on kirjoitettu hyvin polleaan tyyliin. Match TV pitää täysin varmana asiana, että Venäjä olisi voittanut maailmanmestaruuden, jos se olisi kisoihin osallistunut.

Teksti: Ville Hirvonen

Lue myös: Artturi Lehkonen laittaisi tämän laiturin Mikko Rantasen ketjuun: ”Kuin paita ja perse jäällä”

LUE MYÖS: Analyysi: Colorado Avalanche paria kauppaa vaille valmis Stanley Cup -mestari (Siniviiva.fi)