Leijonien otteita jääkiekon MM-kisoissa seurataan tarkasti Suomen armeijassa. MM-joukkueessa pelaavat Kasperi Kapanen ja Nikolas Matinpalo ovat kisojen aikaan varusmiehiä ja saivat muistutuksen puolustusvoimilta sotilaallisesta kurista.
– Joo sieltä on tullut joltain isolta herralta viestiä, että Kapaselle ja Matinpalolle pitää antaa käsky, että täytyy parta ajaa. Mulla on niin älytön tää parta, kun se kasvaa tossa, että näköjään telkkariin asti näkyy. Sieltä tuli käsky, Kapanen paljasti perjantaina Tampereella Unkari-ottelun jälkeen.
Kapanen totesi parrankasvunsa olevan sen verran hidasta, ettei sitä varmaankaan joka päivä tarvitse ajella.
– Mun ei onneksi tarvitse. Mulla ei kasva toi parta ollenkaan, mutta kai tulee viestiä taas sitten, kun pitää ajaa uudestaan.
1990-luvulla varusmiehille kerrottiin, ettei Suomen puolustusvoimissa suvaita parroistaan tunnetun ZZ Top-yhtyeen jäseniä, jos tuli havainto, ettei varusmiehen leuka ollutkaan täysin sileä. Kapasen mukaan ZZ Topista ei hänelle mainittu.
– Tuli vaan viesti, että aja parta ja tsemppiä peleihin. Aika yksinkertainen viesti.
Kapanen antoi ymmärtää parranajokäskyn tulleen korkea-arvoisemmalta upseerilta.
– Yhdeltä tyypiltä. En rupea nimiä sanomaan. Ei Niinistön Saulilta tullut, mutta joltain ylemmältä taholta.
Kapasen olisi määrä palata kasarmille heti MM-kisojen jälkeen. Ehtiikö hän suorittaa palveluksensa loppuun ennen tulevan NHL-kauden alkua?
– Se katotaan sitten turnauksen jälkeen, mikä on tilanne. Mutta nyt keskitytään vain näihin peleihin, hän vastasi.
Haastattelu: Otto Palojärvi, Tampere. Kuva: Jääkiekkoliitto
Lue myös:Suomea puhuvalta unkarilaiselta suoraa tekstiä – ”Ilman sotaa Unkari ei olisi täällä”