Suomen jääkiekkomaajoukkue aloitti torstaina perinteisen Karjala-turnauksen ja murjoi avausottelussa Sveitsin 4-0.

Suomen suurin sankari oli Antti Suomela, joka teki ottelussa hattutempun.

Ottelu alkoi tasaisissa merkeissä Nokia-areenalla, mutta peli kääntyi Suomen eduksi, kun se meni varsin nopeasti johtoon.

HIFK:n tähtipelaaja ja maajoukkuedebyyttinsä torstaina tehnyt Kristian Vesalainen teki esityön ja Janne Kuokkanen laukoi Suomen johtoon ajassa 6.46.

Erän lopulla Suomela teki illan ensimmäisen maalinsa. Sveitsi puolusti heikosti ja Suomela pääsi leikkaamaan keskelle ja ampui kiekon toisen kerran ohi Reto Berran.

Toinen erä oli maaliton, mutta kolmannessa erässä Suomela teki ensin Ahti Oksasen esityöstä 3-0 ja loppunumerot hän pääsi viimeistelemään tyhjään maaliin.

Tapparan Christian Heljanko onnistui myös ottelussa mainiosti. Hän torjui 25 kertaa ja piti nollapelin.

Kuva: Leijonat.fi

LUE MYÖS: Jättiyllätys: Nooralotta Neziri aikoo kilpailla jo ensi kesänä (Atleetti.fi)