Liike Nytin presidenttiehdokas Harry Harkimo oli Ylen vaalitentissä aiemmin tällä viikolla ja Harkimo joutui vastaamaan kiperiin kysymyksiin.

Harkimo otti tiukan linjan venäläisten suhteen ja noudatteli näin samaa linjaa kuin suurin osa muistakin presidenttiehdokkaista.

Harkimo oli sitä mieltä, että ulkopoliittiset suhteet Venäjään voivat palautua vasta sitten, kun Ukrainassa on saavutettu rauha.

Harkimolta kysyttiin tentissä, miten hän aikoisi presidenttinä hoitaa Suomen suhteita Venäjään. Harkimo totesi, että mitään suhdetta Venäjän kanssa ei tällä hetkellä ole, joten niitä ei tarvitse myöskään hoitaa.

Ylen toimittaja muistutti tämän jälkeen, että Harkimo itse oli tehnyt venäläisten oligarkkien kanssa bisnestä. Hänhän myi Jokerit vuonna 2013 KHL:ään ja Jokerit irtaantui KHL:stä vasta Ukrainan sodan alettua. Gennadi Timstshenko ja Roman Rotenberg, Harkimon bisneskumppanit kuuluvat verenhimoisen Vladimir Putinin lähipiiriin.

Tässä kohtaa alkoi selittely. Harkimo totesi tilanteen olleen vaikea, sillä KHL:n kanssa oli tehty pitkä sopimus.

Kiusallisen asiasta Harkimon kannalta teki se, että aiemmin tentissä hän oli todennut, että mikä tahansa sopimus voidaan tarvittaessa purkaa. Harkimo myönsi kuitenkin liikkeen olleen virhe.

– Mä innostuin, sitten suunnittelin ja petyin. Ei se sen kummempaa ollut, Harkimo sanoi ja korosti, ettei hän tuohon aikaan ollut mukana politiikassa.

Harkimo korosti tentissä kuitenkin, että bisnestä ei voi tehdä moraalittomasti. Tämän hän itse unohti täysin vuonna 2013 myydessään silloisen Hartwall Arenan venäläisille ja siirtäessään Jokerit osaksi Venäjän propagandakoneistoa.

Venäjä oli tuossa vaiheessa jo tehnyt imperialistiset haaveensa selviksi presidentti Vladimir Putinin suulla. Harkimo selitti kuitenkin, että ainoa syy KHL-siirtoon oli se, että hän halusi kehittää suomalaista jääkiekkoa. Toki Harkimo ei suinkaan ole ainoa poliitikko, joka on suhtautunut Venäjään ja maan kanssa tehtäviin bisneksiin liian sinisilmäisesti. Heitä löytyy Suomen politiikasta pitkä rivi.

Harkimoa tuskin valitaan Suomen tasavallan seuraavaksi presidentiksi. Hänen kannatuksensa on tällä hetkellä kahden prosentin luokkaa.

Teksti: Ville Hirvonen

Lue myös: Aamulehti: Ilveksen pelaaja uhattiin tappaa – Ilves teki rikosilmoituksen

LUE MYÖS: Näkökulma: Milano Cortinan olympiajääkiekossa jo melkoista farssimeininkiä (KiekkoUutiset.fi)