
Jääkiekon KHL:stä kuuluu kummia. Sarjan mahtavin joukkue SKA Pietari on pudotuspeleissä helisemässä.
Tiistaina SKA hävisi uudella SKA-areenallaan, joka on maailman suurin jäähalli, Avtomobilist Jekaterinburgille maalein 1-3. Avtomobilist, jonka ei pitänyt olla ottelusarjan suosikki, johtaa ottelusarjaa nyt 2-0.
SKA on hävinnyt yllättäen molemmat kotiottelunsa. Jos se häviää kaksi seuraavaa ottelua vieraissa Jekaterinburgissa, on sen kausi ohi.
SKA:ta valmentaa surullisen kuuluisa Roman Rotenberg. Hän on noussut jääkiekkovalmentajaksi käytännössä Vladimir Putinin tuella. Putinin tuki on auttanut Rotenbergin myös kaasuyhtiö Gazpromin johtoon, joka rahoittaa SKA:ta, jonka omistaja Rotenberg on.
Valmentajana Rotenberg aloitti kaksi vuotta sitten. Hänen komennossaan SKA epäonnistui kaksissa edellisissä pudotuspeleissä.
Lue myös:Venäläisiltä suljettiin taas yksi ovi olympialaisissa