Naisleijonat eteni torstaina pitkästä aikaa mitalipeleihin arvokisoissa, kun joukkue kaatoi MM-puolivälierässä Sveitsin.

Suomi pesi Sveitsin 3-1 ja eteni välieriin.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Suomi sai otteluun todella heikon alun, mutta lopulta paremmasta joukkueesta ei ollut mitään epäselvyyttä.

– Voi sanoa, että parempi joukkue eteni välieriin. Kokonaisuutemme oli ehjä. Joukkue oli hyvin valmistautunut ja hyvin keskittynyt. Joukkueesta huokui vaihtoaitiossa se, että olimme tekemässä oikeita asioita. Ja lopulta saimme, mitä ansaitsimme, päävalmentaja Juuso Toivola kommentoi.

Sveitsi siirtyi ottelussa johtoon jo toisella minuutilla. Sen jälkeen maalasivat kuitenkin Petra Nieminen, Susanna Tapani sekä Nelli Laitinen ja peli oli selvä.

– Sveitsin avausmaali oli harmittava. Saimme kuitenkin nopeasti luottoa ja uskoa omaan tekemiseen – siitä iso kiitos pelaajille. Meidän fokus ja jänne kestivät läpi pelin. Luotimme koko ajan, että tämä on meidän peli. Ja niin lopulta kävi, Toivola sanoi ja jatkoi:

– Tämä on hieno juttu joukkueelle ja varmasti monelle myös henkilökohtaisesti. Mutta tämä ei vielä riitä. Meidän tavoitteemme on kauden alusta lähtien ollut MM-mitali. Ja sitä me lähdemme hakemaan. Lauantaina meillä on taas seuraava mahdollisuus onnistua. Siihen meidän on jälleen pumpattava virtaa.

Lue myös: IS: Jalkapallofanit ottivat yhteen Helsingissä

Kuva: Heikki Löfman

LUE MYÖS: Patrik Laineen vaimon toiminta hääpäivänä ällistytti (SporttiUutiset.fi)