
HELSINKI.Suomi pelasi vahvan ottelun Karjala-turnauksessa lauantaina Nordiksella.
Suomi pystyi paljon vahvempaan suoritukseen kuin torstaina Sveitsiä vastaan ja murjoi Tshekin maalein 4-0.
Suomi on voittanut nyt Karjala-turnauksen molemmat ottelunsa ja lähtee kruunaamaan kotiturnaustaan Ruotsia vastaan sunnuntaina.
Leijonien päävalmentajaAntti Pennanenosasi jo tässä vaiheessa kertoa, että Suomi pelaa erilaisella joukkueella Tre Kronoria vastaan.
– Jonkun verran tulee kokoonpano vaihtumaan, kun siellä on muutamalla seurajoukkuekiireitä ensi viikolla. Olemme luvanneet ottaa tämän huomioon, Pennanen paljasti.
– Tuo sopii kuitenkin meille erinomaisesti, että kierrätetään pelaajia ja samalla näemme pelaajia. Se on osa tätä juttua, että näemme pelaajia kansainvälisissä peleissä, Pennanen jatkoi.
Itse ottelusta Pennanen odottaa kiihkeää kohtaamista.
– Isänpäivä ja Suomi-Ruotsi, joten varmasti tulee nälkäinen Suomi kehiin. Odotan siitä kyllä hyvää jääkiekko-ottelua. Ruotsi on vähän erilainen joukkue ja aggressiivisempi kuin Tshekki. Ruotsi prässää korkealta ja se tulee mittaamaan meidän puolustajien kykyä syöttää, Pennanen ennakoi.
Teksti: Ville Hirvonen, Helsingin jäähalliKuva: Jääkiekkoliitto
Lue myös: Leijonien päävalmentaja hermostui SM-liigatähden tempusta
Lue myös: Leijonien sankarilta vaatimaton tulkinta omasta esityksestään