Alle 20-vuotiaiden jääkiekon MM-turnauksen mitalipelit pelataan Ottawassa viikonloppuna ilman isäntämaa Kanadaa.
Tshekki shokeerasi puolivälieräottelussa voittamalla Kanadan maalein 4-3. Jo toista kertaa peräkkäin Kanada tipahti kokonaan ulos mitalipeleistä U20-kisoissa, joita Kanadassa seurataan todella paljon.
– Tietysti tämä jurppii. Et koskaan tahdo hävitä, mutta mielestäni pelasimme aika hyvän pelin. Kolmas erä oli mielestäni turnauksen parasta peliämme. Saimme heistä otteen, mutta joskus pomput eivät ole puolellasi, kommentoi Kanadan pelaaja Tanner Howe IIHF:n mukaan.
Howe toisti mantraa, ettei otteluita voiteta, jos ei tee riittävästi maaleja.
– Turnauksen alussa puhuimme syvään hengittämisestä. Fanit ovat aina hullun äänekkäitä ja antavat momentumin, jossa yritimme pysyä. Meillä oli paljon paikkoja, mutta emme löytäneet keinoja saada kiekkoa maaliin, hän sanoi.
Kanada pelasi tasoonsa nähden todella surkean turnauksen. Se hävisi alkusarjassa voittolaukauskisassa Latvialle ja sai myös turpaansa Yhdysvalloilta maalein 1-4.
Sosiaalisessa mediassa Kanadan joukkuetta onkin haukuttu jo todella kovin sanakääntein. Maan jääkiekkoliitto saa kovaa ruoskaa, koska mitalipeleistä jäätiin ulos toisen kerran peräkkäin. Sitä ei enää laiteta sattuman piikkiin.
MM-kisojen välierissä Tshekki kohtaa Yhdysvallat ja Suomi Ruotsin.