
Veikkausliigan FC Lahti ja 16-vuotias hyökkääjä Vilho Huovila ovat solmineet kolmen vuoden pelaajasopimuksen.
Tällä kaudella Huovila pelasi alle 17-vuotiaiden SM-sarjassa 11 ottelua. Hän iski seitsemän osumaa. Karsinnan 18 ottelussa syntyi viisi maalia.
Huovila on osallistunut myös kaikkiin ikäluokkansa maajoukkuetapahtumiin. Nuorukainen oli tyytyväinen uudesta sopimuksesta.
– Sarjaottelut menivät hyvin sekä henkilökohtaisesti että myös joukkueena. Sain tehoja ja peliaikaa. Olen pysynyt mukana maajoukkueessa ja kun olen päässyt kentälle, on pelit menneet omasta mielestäni ihan hyvin. Tuntuu hyvältä, että sain sopimuksen tehtyä. Pääsen nyt treenaamaan edustusjoukkueen rinkiin säännöllisesti ja kehittymään, Huovila avasi seuran verkkosivuilla.
– Olen aikanaan muuttanut Lahteen pelkästään jalkapallon takia. Nyt työ on kuitenkin vasta alussa. Kun muutin, tuntuivat treenit aluksi paljon kovemmilta kuin Kouvolassa ja minulla oli vaikeuksia jaksaa tulla aina alaspäin hyökkäyksestä. Pystyin kuitenkin parantamaan koko ajan ja kovat treenit ovat tuottaneet tulosta. Olen kerran ollut jo liigajoukkueen penkillä ja oli hienoa nähdä Viljami Jokirannan ja Samuel Pasasen pelaavan.
– Lyhyellä tähtäimellä tavoittelen sitä, että pelaan niin hyvin, että minun ei tarvitse enää pelata pelkästään U17-joukkueessa, vaan saan pelejä esimerkiksi Lahden Reippaassa tai tehtyä liigadebyytin. Suurin unelmani on edustaa joskus A-maajoukkuetta, Huovila kertoo.
Lue myös:Järkyttävä hintalappu – tähän hullutteluun Valioliigan seurat eivät lähde