Nicaraguan maajoukkuehyökkääjä Jaime Moreno siirtyy jalkapallon Veikkausliigan SJK:n paitaan.
Osapuolet ovat tehneet kauden 2023 kattavan pelaajasopimuksen. Moreno tulee Suomeen vapailla papereilla.
27-vuotias maalipyssy teki viime kaudella Nicaraguan pääsarjaseura Diriangén FC:n paidassa upeat 25 maalia 37 ottelussa. Seura voitti mestaruuden.
Nicaraguan A-maajoukkueessa Moreno on paukuttanut seitsemän maalia.
– Pelikentällä olen soturi. Taistelen loppuun asti ja teen aina kaikkeni joukkueen eteen.
– Tämä on itselleni nyt uusi alku Euroopassa. Kun olin täällä viimeksi, olin todella nuori. Nyt olen tulossa parhaisiin vuosiini pelaajana, ja koen olevani kokeneempi, kypsempi sekä valmiimpi, joten tämä on hyvä aika aloittaa Euroopassa uudelleen. Minulla on nyt myös pelaajauraa takana Etelä-Amerikassa, joten tiedän mitä osaan ja mihin pystyn. Itseluottamukseni on paljon vahvempi, kommentoi Moreno seuran verkkosivuilla.
SJK on pitkään etsinyt uutta hyökkääjää. SJK:n päävalmentaja Joaquin Gómez ilmaisikin tyytyväisensä seuran tiedotteessa.
– Jaime on kansainvälisen tason pelaaja, jolla on kaikki ominaisuudet sopia erittäin hyvin meidän identiteettiimme. Hän on erittäin kilpailuhenkinen, voimakas, liikkuva ja taitava pelaaja, jolla on todistetusti hyvät maalitilastot. Näiden avulla hän voi hyvinkin nousta tämän sarjan parhaiden pelaajien joukkoon, sanoi luotsi.
Lehti: Cristiano Ronaldo ei riitä – saudiseura haluaa myös Luka Modricin






























