Jalkapallon Veikkausliigan rahapotit ovat kasvaneet. Tämä on johtanut osaltaan siihen, että seuroilla on varaa antaa valmentajilleen kenkää.

Tällä kaudella peräti seitsemän Veikkausliigan päävalmentajaa on jo saanut potkut. Kautensa aloittaneista päävalmentajista vain viisi on jäljellä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Ensimmäisenä potkut antoi KuPS jo keväällä. Pasi Tuutti vaihdettiin muutaman pelin jälkeen Jani Honkavaaraan, joka sai KuPSin raiteilleen.

KuPSin valmentajavaihdos on oikeastaan ainoa tämän kauden valmentajavaihdoksista, jota selkeästi voi pitää onnistuneena. Heinäkuussa päävalmentajalleen Toni Koskelalle potkut antanut HJK pääsi Toni Korkeakunnaksen komennossa Konferenssiliigaan, mutta seuran peli on siitä huolimatta ailahdellut. Jos HJK ei voita mestaruutta, voisi Korkeakunnaksen arvioida epäonnistuneen.

AC Oulu on valmentajavaihdoksensa jälkeen vaarassa tipahtaa ylemmästä loppusarjasta. Ilves, KTP, FC Lahti ja IFK Mariehamn taistelevat kaikki sarjapaikastaan. Kaikki neljä vaihtoivat valmentajaansa elokuussa.

Ainakin yksi joukkue putoaa varmasti Ykköseen. Jos seura on antanut valmentajalleen potkut, voi kenkää saanut valmentaja huutaa ähäkuttia.

Valmentajavaihdoksella loppukaudesta harvemmin saavutetaan menestystä. Valmentajan kenkiminen on tavallisesti seuran urheilutoimenjohtajan paniikkiratkaisu käsiensä pesemiseksi. Päätökselle tarvitaan tietysti seuran hallituksen tuki, jota tavallisesti tulee, koska hallitus tavallisesti noudattaa urheilutoimenjohtajan tahtoa.

Lue myös:Jose Mourinholla umpisurkeaa

LUE MYÖS: Näkökulma: Venäjä ja KHL natisevat todella – edes Putin ei pelastanut Rotenbergiä (KiekkoUutiset.fi)