Jalkapallon Veikkausliigan sarjapaikastaan taistelevalta KTP:ltä kantautuu lisää kurjia uutisia. Veneziasta lainalla olevan Gabriel Sandbergin kausi on paketissa.
Ruotsalaispelaaja Sandberg sai varoitustilinsä täyteen edellisellä kierroksella Oulussa ja olisi ollut pelikiellossa muutenkin jäljellä olevissa Haka- ja IFK Mariehamn-peleissä, mutta viikolla selvisi sekin, että loukkaantuminen estää myös mahdolliset karsintapelit.
– ”Gabbe” on sivussa loppukauden. Hänellä todettiin polvessa rasitusvamma, joka pitää hänet kentiltä sivussa kaksi kuukautta, KTP:n päävalmentaja Juha Malinen paljastaa seuransa verkkosivuilla.
– Se on todella valitettavaa, sillä hänellä on ollut joukkueessa iso rooli, Malinen jatkaa.Veikkausliigan alempaa loppusarjaa eli Haastajasarjaa on jäljellä vain kaksi kierrosta.
AC Oululla, FC Hakalla, FC Lahdella ja Suomen cupin voittaneella Ilveksellä ei ole enää mitään käytännön merkitystä omilla peleillään, mutta karsijan paikalla olevalla KTP:llä ja putoajan tontilla majailevalla IFK Mariehamnilla riittää jännitettävää.
20 pistettä kerännyt KTP matkustaa lauantaina Tehtaan kentälle, jossa se kohtaa Hakan. Haka varmisti sarjapaikkansa lyötyään edellisessä pelissään Lahden kotonaan Juan Lescanon maaleilla 2-0.
IFK Mariehamnilla on koossa 18 pistettä. Saarelaiset isännöivät sunnuntaina FC Lahtea.
– Tunnelmat ovat kireähköt, sillä nyt pelataan niin isoista asioista. Joukkue on kuitenkin sisäistänyt, että taistelua ja uskoa pitää olla, Malinen toteaa.
Lähde: KTP
Lue myös:ManU:n ongelmapelaaja on oman päätöksensä tehnyt – tähän seuraan hän haluaa siirtyä
Lue myös:Huuhkajille hyviä uutisia Espanjasta






























