
Kuopion Palloseura tiedotti torstaina pelaajauutisia. KuPS ja puolustaja Samuli Miettinen, 19, ovat tehneet uuden kaksivuotisen pelaajasopimuksen.
Miettinen vietti vajaan vuoden lainalla Italiassa Sampdoriassa, jossa hän keräsi pelikokemusta Primavera 1:ssä aina kesäkuun loppuun asti. Kaiken kaikkiaan Italian nuorisosarjassa otteluita kertyi 28 ja Miettinen kellotti niissä peliminuutteja 2116.
Lainan loppumisen jälkeen Miettinen liittyi KuPSin Veikkausliigajoukkueen mukaan ja pelasi loppukauden aikana yhden täyden ysikymppisen keltamustissa. Oman Veikkausliigadebyyttinsä Miettinen teki jo toukokuussa 2022 ja tulevaisuuden suunnitelmissa on saada lisää vastuuta KuPSissa.
– Italiassa kausi meni erittäin hyvin ja sainkin paljon peliaikaa ja vastuuta. Takaisin tulinkin vasta kesän puolivälissä mutta mielestäni pääsin ihan hyvin ja muutama peliminuutti tuli vielä loppukaudesta Kuopion Palloseurassa saatua.
Jatkosopimus nuorelle pelaajalle oli mieluinen.
– Todella hyvillä mietteillä jatkan ja hienoa päästä pelaamaan kovatasoisessa seurassa ja vieläpä kotikaupungissa.
Lähde: KuPS
Lue myös:Nyt ei näytä hyvältä – Real Madridilla on pelko puserossa