Veikkausliigan AC Oulu ja Otso-Pekka Parkkila ovat tehneet kaksivuotisen pelaajasopimuksen. Siinä on myös seuran optio kaudesta 2026.

Parkkila on poikien maajoukkueen vakiokalustoa, ja hänellä on jo kolmessa ikäluokassa 14 ottelua vyöllään kansainvälisissä otteluissa. 16-vuotias puolustaja pelasi viime kaudella enimmäkseen AC Oulu / OLS U17-joukkueessa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Urheilutoimenjohtaja Markus Heikkinen ylisti nuorukaista seuran verkkosivuilla. Liigapaikkakaan ei ole enää kaukainen haave puolustajalle.

– Otsis Parkkila on ikäisekseen todella varmaotteinen puolustaja. Vasenjalkaisuus on Otsiksen ehdoton valttikortti jalkapallolle omistautumisen lisäksi. Seuraava steppi Otsiksella on tehdä läpimurto meidän Ykköseen nousseessa reservijoukkueessa.

– Terveenä pysyessään hänellä on siihen hyvät mahdollisuudet ja siinä onnistuessaan Veikkausliigakaan ei ole enää kaukainen ajatus.

Lue myös:Man Unitedin murskatappio oli historiallisen nolo

LUE MYÖS: Näkökulma: Frank Mobergilla iso ansio Jokereiden menestystarinassa (KiekkoUutiset.fi)