HJK:n päävalmentajatilanne on aiheuttanut runsaasti pohdintaa, kun päävalmentajaksi palkatulta Ferran Sibilalta puuttuu Veikkausliigassa valmentamiseen vaadittava lisenssi. Nyt HJK on julkaissut tiedotteen päävalmentajatilanteestaan.

Veikkausliigassa valmentajalta vaaditaan UEFA Pro -kurssin koulutus tai parhaillaan kesken oleva kurssi. Suomen seuraava UEFA Pro -kurssi alkaa vasta loppuvuonna 2024 ja Sibila ei päässyt Ruotsiin opiskelemaan kurssia.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

HJK:n valmennusryhmästä Ossi Virralta löytyy pro-tutkinto ja voisi näin toimia päävalmentajana. Sibilan on kuitenkin tiedotettu olevan päävalmentajavastuussa.

Veikkausliigan lisenssiehdoissa todetaan, että päävalmentajaksi nimetään se henkilö, joka vastaa joukkueen pelaajavalinnoista, peluutuksesta, pelin aikaisista päätöksistä sekä hoitaa mediavelvoitteet. Päävalmentajuutta ei ole mahdollista jakaa kahden valmentajan kesken.

HJK julkaisi verkkosivuillaan tiedotteen, jossa seura tiedosti Sibilan koulutustilanteen, mutta odotti hänen pääsevän Ruotsissa järjestettävälle kurssille.

– Ferran Sibilan tilanne oli HJK:lla tiedossa – hänen valmentajasopimukseensakin on kirjattu, että Sibila aloittaa Uefa Pro -kurssin niin pian kuin mahdollista. Sibilalla oli alustava tieto Ruotsin liitosta, että hän pääsisi Ruotsissa nyt alkavalle kurssille, mutta Ruotsin liiton päätös olla hyväksymättä häntä mukaan tietysti muuttaa tilannetta, HJK kertoo tiedotteessaan.

– Päivänselvää on, että HJK noudattaa Veikkausliigan lisenssimääräyksiä. Vahvistamme lisenssikomitealle vaatimukset täyttävät selvitykset määräaikaan mennessä eli käytännössä ensi viikon aikana, tiedote jatkuu.

Lue myös: Se oli siinä – HIFK jättää konkurssihakemuksen

Lue myös: HJK:ssa muhii melkoinen farssi

LUE MYÖS: Näkökulma: Antti Pennanen sen todisti – ikä on vain numero (LeijonaUutiset.fi)