Jalkapallon Veikkausliigassa pelaava IFK Mariehamn julkisti keskiviikkona kaksi pelaajasopimusta. Seura on solminut alkuvuoden testissä olleiden Emmanuel Okereken ja Jayden Reidin kanssa kaksivuotiset sopimukset.

Reid, 22, on englantilainen laituri, joka pystyy pelaamaan vasemmalla ja oikealla. Reid on Manchester Unitedin nuorisoakatemian kasvatti.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Hän siirtyi vuonna 2017 Swansean U18-joukkueeseen ja sen jälkeen hän on edustanut Englannissa useampia seuroja kuten Birmingham, Barrow, Walsall ja Portsmouth.

Reid on pelannut myös neljä ottelua Englannin kakkostasolla Championshipissa Birminghamin riveissä. Hänen isoveljensä Tyler on tuttu nimi suomalaisen jalkapallon seuraajille muun muassa Jarosta ja VPS:sta.

Nigerilaisen Okereken, 20, pelipaikka on ensisijaisesti topparina, mutta hän pystyy pelaamaan myös keskikentällä puolustavassa roolissa. Okereke on koko tähänastisen uransa pelannut kotimaassaan.

Lähteet: IFK Mariehamn ja Veikkausliiga

Lue myös:Raha ei ratkaise aina kaikkea – Liverpoolin ex-kapteeni valitsi massiivisen palkanalennuksen

LUE MYÖS: Analyysi: Anaheim Ducks teki luksussopimuksen – avaa mahdollisuuden dynastian rakentumiseen (Siniviiva.fi)