Veikkausliigan hallitsevaa mestaria pyörittävä HJK-konserni on ilmoittanut merkittävästä taloudellisesta tuloksesta. HJK nettosi menneellä tilikaudella lähes puolen miljoonan euron voitollisen tuloksen.

HJK tiedottaa, että se on tehnyt viime vuoden tilikaudeltaan runsaan 479 000 euron voiton. Konsernin kokonaisliikevaihto viime vuodelta oli 13,3 miljoonaa euroa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

HJK-konserni on nyt tehnyt jo kymmenenä peräkkäisenä vuotena voitollisen tuloksen. Kun samaan aikaan myös urheilullinen menestys on ollut erinomaista, on saavutus suomalaisessa urheilussa – ja kansainvälisestikin – erittäin harvinainen.

HJK-konserniin kuuluvat HJK Oy, Helsinki Stadion Management (HSM) Oy sekä Helsinki Cup Oy. HJK Oy omistaa 78 prosenttia Helsinki Cup Oy:sta, joten se luetaan kirjanpidollisesti osaksi konsernia, vaikka toimiikin muutoin itsenäisesti. Konserni on velaton ja toimii markkinaehtoisesti.

Viime tilikauden voitollisen tuloksen kivijalkana oli yltäminen europelien lohkovaiheeseen kolmatta kertaa peräkkäin. Uefan kilpailut tuovat HJK:lle merkittävät tulot, mutta myös merkittävät kulut. Tulosta painoivat myös urheilullisten tulosten kääntämiseksi kesällä tehdyt lisäsatsaukset pelaajistoon, uuteen valmennukseen sekä urheilutoimintaan.

– Tavoitteemme olla pohjoismainen suurseura on onnistunut sille asetetuilla mittareilla, jotka ovat kansallinen ja kansainvälinen urheilullinen menestyminen, pelaajakehitys, taloudellinen tulos ja yhteisöön tuotettu lisäarvo. Olemme myös tehneet paljon töitä, että hyvien tulosten ohella olemme pystyneet satsaamaan toiminnassamme vahvasti myös yhteiskunnalliseen vastuullisuuteen.

– HSM Oy investoi viime vuonna suunnitellusti seurayhteisön olosuhteisiin, ja muun muassa oma kenttähankkeemme Pajamäessä valmistui, HJK Oy:n ja HSM Oy:n toimitusjohtaja Aki Riihilahti kertoo seuran tiedotteessa.

Lähde: HJK:n tiedote

Lue myös: Helsinkiläisjoukkue aloitti jalkapallon Ykkösen komeasti

Lue myös: Veikkausliigassa kolme ottelua – näin pelattiin

LUE MYÖS: Näkökulma: Tasapaksu Carolina Hurricanes hakkasi 51 miljoonaa täysin hukkaan (Siniviiva.fi)