palkki

Ilves hankki pelaajan Georgian mahtiseurasta – "Tampere on upea ja stadion on kaunis"

11.07.2024 - 10:51:00

uutiskuva

Jalkapallon Veikkausliigan mestarikandidaatteihin lukeutuva Tampereen Ilves vahvistaa rivejään nigerialaispuolustaja Joshua Akbpudjella. Hän tulee Veikkausliigan Georgian mahtiseurasta Dinamo Tbilisistä.

Akpudjella, 25, on kokemusta myös Latvian, Liettuan ja Tshekin pääsarjoista. Suomi on hänelle uusi kokemus.

- On hienoa olla Suomessa. Tampere on upea kaupunki ja stadion on kaunis. Tiedän myös, että monet nuoret pelaajat ovat onnistuneet täällä. Nyt minä pääsen näyttämään täällä parastani ja antamaan jotain joukkueelleni ja sen kannattajille, Akpudje hehkuttaa Ilveksen tiedotteessa.

Ilves tarvitsi uusia vahvistuksia takalinjoilleen loukkaantumisten takia.

- Samba Bengan ja Felipe Aspegrenin pitkäaikaisloukkaantumisten myötä kaipasimme vahvistusta puolustukseen. Joshua Akpudje on fyysisesti vahva ja kamppailuvoimainen pelaaja, jolla on jo suhteellisen paljon kokemusta eurooppalaisesta jalkapallosta. Hän tuo kaivattua syvyyttä puolustuslinjaamme ja pelaajaprofiililtaan hieman erilaisen vaihtoehdon valmennuksen käyttöön, kommentoi Ilveksen urheilutoimenjohtaja Miika Takkula.

Veikkausliigan sarjataulukossa Ilves on neljäntenä. Se on kaksi pistettä kärkijoukkue KuPSia perässä.

Lue myös: Lamine Yamal ei tule rikkomaan Pelen ennätyksiä


News content: Sport Content Oy, info@sportcontent.fi
Business: Sportpoker Oü, info@sportti.com
Image credits: Getty Images Sport

uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 

uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 

uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 

uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 
uutiskuva
 

Tuomas Iisalo on Vuoden valmentaja

16.01.2025 21:00:15
uutiskuva
 

Livetulokset