Euroopan jalkapalloliitto Uefa ilmoitti maanantaina sulkevansa sekä Venäjän maajoukkueen että maan seurajoukkueet kilpailuistaan kaudella 2022-2023. Sky Deutschlandin saamien tietojen mukaan maan jalkapalloliitto aikoo vastata päätökseen jättämällä Uefan ja siirtymällä Aasian jalkapalloliitto AFC:n alaisuuteen.

Venäläisten urheilijoiden poissulkemiset liittyvät Ukrainan tapahtumiin. Skyn tietojen mukaan sanktioita vastustava Venäjän jalkapalloliitto ja maan hallitus ovat jo reagoineet asiaan.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Niiden aikomuksena on viedä asia kansainvälisen urheilun vetoomustuomioistuimen CASin käsittelyyn. Käsittelyn aikataulusta ei kuitenkaan vielä tässä kohtaa tiedetä.

Samaan aikaan maan johto ryhtynyt toimiin venäläisen jalkapallon uudelleen organisoimiseksi. Niistä huolimatta kysymysmerkit ympäröivät venäläistä urheilua ja sen lähitulevaisuutta. Onnistuessaankin siirtyminen Aasian jalkapalloliiton alaisuuteen merkitsisi sitä, että säännöllisesti Mestarien liiga -viheriöillä esiintyneet venäläisseurat pelaisivat jatkossa Aasian Mestarien liigaa, joka on taloudellisesti vähemmän houkuttavampi kuin eurooppalainen vastineensa.

Oma kysymyksensä on se, otetaanko Venäjän jalkapalloliitto ja sen alla toimivia seuroja osaksi AFC:ta. Euroopan ja Aasian jalkapalloliitot eivät ole kommentoineet väitteitä vielä tässä kohtaa.

Lue myös:Paulo Dybala tehnyt ratkaisunsa – vaihtaa seuraa

LUE MYÖS: Näkökulma: Näistä valitaan Leijonat olympialaisiin (KiekkoUutiset.fi)