FC Barcelonasta lähtökuopissa oleva ranskalaishyökkääjä Ousmane Dembele pelaa ensi kaudella suurella todennäköisyydellä Englannin Valioliigassa, mikäli tuoreimmat tiedot pitävät paikkansa.

Dembeleä vietiin jo kovaa kyytiä PSG:hen, mutta Kylian Mbappen jättimäinen jatkosopimus on muuttanut tilanteen. Daily Mail-lehti uutisoi, että pariisilaisjätin mielenkiinto on lopahtanut kovapalkkaista Dembeleä kohtaan.

Dembele yhdistetään nyt yhä tukevammin Chelseaan, jonka päävalmentaja Thomas Tuchelin tiedetään haluavan Barcassa vaisun vaiheen jälkeen uudelleen kukkaan puhjenneen Dembelen riveihinsä.

Barcelona oli halukas tekemään Dembelestä kaupat jo tammikuun siirtoikkunassa. Dembele nosti kuitenkin sen jälkeen tuntuvasti tasoaan ja Barca oli jo valmis solmimaan hänen kanssaan jatkosopimuksen, mikä hyökkääjää ei enää kiinnostanut.

Dembele siirtyi Borussia Dortmundista vuonna 2017 Barcelonaan. Lukuisista loukkaantumisista kärsinyt Dembele, 25, on pelannut Barcassa 150 ottelua, joissa hän on viimeistellyt 32 maalia.

Lue myös:Huuhkajien päävalmentaja latasi vastauksen jo ennen kysymystä kokoonpanomuutoksista: ”Voin sanoa, että tulee”

Lue myös:Nyt tuli tyly näkemys Paul Pogbasta – Fabio Cannavaro varoittaa Juventusta

LUE MYÖS: Krista Pärmäkoski biletti aamuun asti – ”Ei olisi tullut kuulonkaan” (UrheiluAreena.fi)