Paris Saint-Germainin uudella päävalmentajalla on spekuloitu jo pitkä tovi sen jälkeen, kun kävi selväksi, etteiMauricio Pochettinoole enää jatkamassa tehtävässä.

Perjantaina uutisoitiin hieman yllättäen, että Saksan entinen maajoukkueluotsiJoachim Löwolisi ehdolla tehtävään.

JalkapallosivustoGOALINmukaan tämä väite ei kuitenkaan pidä paikkaansa. Sivuston mukaanZinedine Zidaneon ykkösehdokas PSG:n uudeksi päävalmentajaksi.

Goal pitää tietoa jo varmana ja uskoo, että entinen Real Madridin luotsi palkataan pariisilaisten uudeksi päävalmentajaksi.

Zidane muistetaan hienon pelaajauransa lisäksi myös menestyneenä valmentajana. Hän johdatti Real Madridin peräti kolmeen Mestarien liigan voittoon. Viime kaudella Zidane ei valmentanut missään.

PSG:n uudella luotsilla riittää paineita. Seura epäonnistui jälleen kerran pahasti Mestarien liigassa, vaikka hankki viime kesänä muun muassaLionel Messin.

Teksti: Ville Hirvonen

Lue myös:Espanja ja Portugali voittoihin Kansojen liigassa – Barcelona-tähden temppu ällistytti

Lue myös:Jättiyllätys muhii – onko Joachim Löw PSG:n uusi päävalmentaja?

LUE MYÖS: Valioliigan kohupelaaja jälleen otsikoissa – mikä on totuus päihteiden käytöstä? (FutisUutiset.fi)